{{ctrl.notification}}
جاذبه های گردشگری بیرجند، گنجینه ای از دیدنی های خراسان جنوبی

بیرجند جزو آن شهر هایی است که توریست های داخلی و خارجی پس از گشت و گذار و تفریح درآن، بازدید از این شهر تاریخی و فرهنگی را به دوستان وآشنایان خود پیشنهاد می کنند. جاذبه های بیرجند محدود نیست و به آثار ارزشمندی در زمینه های تاریخی، فرهنگی، مذهبی و طبیعی ختم می شود. بدین منوال پیشنهاد هایی برای گشت و گذار در بیرجند داریم که می تواند شما را شگفت زده کند. اگر بلیط هواپیما بیرجند را در دست دارید، آماده باشید چراکه می خواهیم سری به دیدنی های بیرجند بزنیم.

مکان های تاریخی روایتی از اعصار گوناگون

مکان های تاریخی که در بیرجند و حومه ی آن بجای مانده هر کدام متعلق به دوران پرشکوهی از تاریخ ایران می باشد. به تصویر کشیدن دوره های مختلف تاریخ و آشنایی با فرهنگ های گوناگون که در طی سالیان دراز دستخوش تغیراتی شده، موضوعی است که بر جذابیت بیشتر مکان های تاریخی بیرجند می افزاید. بی شک جاذبه های تاریخی بیرجند سهم بسزایی در آمار خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل در خراسان جنوبی دارند.

ارگ کلاه فرنگی، یادگاری از دوران قاجاریه

ورودی این شاهکار معماری کمی جلو تر از سایر قسمت های بنا به پیشواز گردشگران آمده و با قوس هایی منظم تزئین شده است. ارگ کلاه فرنگی در 6 طبقه بنا شده که هر چه به طبقات بالاتر صعود می کنیم این بنای 6 وجهی کوچکتر جلوه می کند. اما آخرین طبقه ی ارگ کلاه فرنگی کمی متفاوت بنظر می رسد چرا که به شکل مخروطی در آمده است. جالب است بدانید روابط ریاضی پیچیده ای در سبک معماری، این شاهکار تاریخی را خلق کرده است و شاید همین ارتباط مستقیم روابط ریاضی با معماری ارگ کلاه فرنگی است که باعث شده هرساله گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به خرید بلیط هواپیما و همچنین رزرو هتل در بیرجند ترغیب می کند. نکته ی پایانی اینکه در گذشته دو بادگیر در دو طرف ارگ وجود داشته اما بدلیل عدم مراقبت های لازم امروزه بطور کلی از بین رفته است.

 

قلعه ی فورگ مقر حیاتی فرقه اسماعیلیه

کارشناسان با بررسی معماری این قلعه، قدمت آن را مر بوط به زمان افشاریه می دانند که با 8 برج مرتفع و حصاری به دور آن در ساخته شده است، اما احتمالا در زمانی که اسماعیلی ها درآن ساکن شدند، 10 برج دیگر به این أثر تاریخی ارزشمند اضافه شده است. از این رو قلعه فورگ و قلعه ی الموت جزو اصلی ترین مکان های گرد همایی پیروان این فرقه محسوب می شود. از آنجا که پیروان فرقه اسماعیلیه گروهی مخوف بودند که فداییان مطلق را در این قلعه آموزش می دادند، بازدید از مکان زندگی و محل تعلیم شان جالب و هیجان انگیز خواهد بود. برای انتخاب تاریخ رزرو هتل و بلیط هواپیما برگشت از بیرجند، حتما این نکته را در نظر داشته باشید که بسیاری ار مکان های دیدنی بیرجند در خارج شهر واقع اند از این رو، باید مدت زمان بیشتری را برای بازدید از همه ی مکان های دیدنی بیرجند در نظر بگیرید.

عمارت و باغ اکبریه الهام گرفته از معماری روسی

با این که چارچوب اصلی این بنا، فرم معماری ایرانی اسلامی می باشد اما تلفیق آن با معماری روسی بر جذابیت های آن افزوده است. اگر چه عمارت اصلی در دوران قاجاریه بنا شده اما ساختمانی قدیمی تر در باغ به چشم می خورد که  احداث آن به اواخر دوره ی زندیه باز می گردد. از آنجا که باغ و عمارت در منطقه ای کوهستانی واقع شده، شما باغی شیب دار را مشاهده خواهید کرد که عمارت در مرتفع ترین نقطه ی آن بنا شده است. در ابتدای ورود، باغی بزرگ و پوشیده از درختان سرسبز انار، توت و کاج  به چشم می خورد که بیش از 45 هزار متر مربع مساحت دارد و تا ورودی عمارت ادامه می یابد. با ورود به عمارت، سبکی متفاوت از معماری نظر شما را به خود جلب خواهد کرد، تزئینات مُقرنَس لانه زنبوری، تالار آینه و گنبد کلاه فرنگی از مهم ترین قسمت هایی است که نباید از بازدید آن ها غافل شوید. عمارت و باغ اکبریه در سال 2011 به عنوان میراث جهانی یونسکو برگزیده شده است. از این رو شرکت آنی تیکت در تور سفر به بیرجند، بازدید از این بنا با شهرت جهانی را در برنامه های خود گنجانده است.

مدرسه شوکتیه مطابق با معماری کویری

سبک معماری این مدرسه یکی از بهترین شاهکارهای معماری در بیرجند را به تصویر می کشد. این بنای تک ایوانی دارای دو ورودی، یکی در ضلع جنوبی ودیگری در ضلع غربی می باشد. از قسمت های باشکوه آن می توان به حجره های اطراف حیاط، دهلیز ها، هشتی، شاه نشین و حمام اشاره کرد.این مدرسه به شیوه چهار فصل ساخته شده بطوری که حتی اگر در هوای گرم تابستان به بازدید  از مدرسه شوکتیه بپردازید حجره های درون مدرسه از هوایی خنک برخوردار است. بنابراین حتی اگر بلیط هواپیما بیرجند را در فصل تابستان رزرو کرده باشید، باز هم بدون نگرانی در مورد گرمای هوا می توانید به بازدید از این مکان تاریخی و زیبا بپردازید.

جاذبه های طبیعی بیرجند، تلفیقی از کویر و آشار و کوهستان

آب و هوای دشت های جنوب و جنوب غربی بیرجند به دلیل مجاورت با کویر لوت از نوع گرم و خشک می باشد اما قسمت هایی از بیرجند با قرار گرفتن در مناطق کوهستانی از آب و هوایی معتدل برخوردار است. جالب است بدانید کویرهای اطراف بیرجند برای توریست هایی که با خرید بلیط هواپیما خارجی یا تور بیرجند خودشان را به خراسان شمالی رساندند، بسیار دیدنی است.

آبشار گیوک مرتفع ترین آبشار در خراسان جنوبی

این آبشار در 5 کیلومتری جاده بیرجند به کرمان واقع است. قبل از رسیدن به آبشار، باغات زرشک، بادام، انگور، گردو و زرد آلو نظر همه را به خود جلب خواهد کرد. در محل آبشار گیوک که در نزدیکی روستایی به همین نام واقع شده، شما از پرتاب شدن آب از ارتفاعی نسبتا بلند لذت خواهید برد، همچنین برخورد آب با سنگ ها نیز صدایی گوش نواز دارد.

بند دره آبی با رنگ متفاوت

بند دره سدی تاریخی است که جزو جاذبه های طبیعی بیرجن محسوب می شود . قدمت این بند دیدنی به زمان زندیه بر می گردد و اگر از روی کوه های مرتفع اطراف، به جریان آب بند دره نگاه کنید، رنگ آن تقریبا سبز فسفری بنظر می رسد که منظره ای بسیار دیدنی را به نمایش می گذاردف بی شک تماشای این منظره زیبا ارزش خرید بلیط هواپیما و سفر به بیرجند را دارد. این سد گویای این موضوع است که ایرانیان، از سال های بسیار دور از فواید سد ها برای کنترل و ذخیره آب برای آبیاری زمین های کشاورزی، آگاه بوده و در ساخت آن نیز مهارت خاصی داشته اند. نکته جالب اینکه در فاصله ای اندک از این مکان خوش آب و هوا، مناطقی با هوای خشک و زمین های بایر وجود دارد. از این رو ساکنان بیرجند در زمان هایی که دمای هوا به اوج خود می رسد به بند دره مراجعه می کنند و از هوای خنک و پوشش گیاهی اطراف آن نهایت لذت را می برند.

سوغاتی های بیرجند تزئین کننده ی سفره های ایرانی

از همه ی اینها که بگذریم سوغاتی هایی که در بیرجند یافت می شود برای هر سفره ایرانی ضروری است. خالی از لطف نیست بدانید سوغاتی های بیرجند در شهر شما دیده نخواهد شد و اگر هم باشد با قیمتی بالا به دستتان خواهد رسید. اما با خرید بلیط هواپیما و سفر به بیرجند پس از تفریح و گشت و گذاری مفصل می توانید سوغاتی های آن را با قیمتی مناسب تهیه کنید.

زرشک، خوشمزه های ترش

زرشک را می توان مهم ترین محصول استان خراسان جنوبی دانست چرا که به هر قسمت از این استان که سفر کنید حتما باغ هایی مشاهده خواهید کرد که در آن ها درخت زرشک کاشته شده است. آمار های رسمی نشان می دهد که 98 درصد تولید زرشک کشور و97 درصد تولید زرشک جهان در استان خراسان جنوبی اتفاق می افتد، از این رو گردشگران خارجی و مسافران تور بیرجند تمایل زیادی به خریداری زرشک دارند. اگر هنوز بلیط هواپیمای مورد نظرتان را رزرو نکرده اید ، پیشنهاد می کنیم  سفرتان به بیرجند را برای اواسط پاییز برنامه ریزی کنید تا منظره ی دیدنیِ دانه های یاقوت سرخ بر روی درخت های مملو از خار را از دست ندهید. اگر هم خرید بلیط هواپیما را برای اواخر بهار یا اوایل تابستان برنامه ریزی کرده اید این مژده را به شما می دهیم  که دیدن شکوفه های زرشک را از دست نخواهید داد.

زعفران، طلای سرخ

زعفران نیز از تولیدات مهم استان خراسان جنوبی بشمار می رود چرا که بیرجند از اقلیم های کم باران کشور محسوب می شود و کشت زرشک که نیاز به آب کمی دارد در این منطقه مقرون به صرفه می باشد. کشت عناب نیز در استان خراسان جنوبی بسیار موفق بوده بطوری که مرغوب ترین عناب در کشور را تولید می کند. عناب با توجه به خواص دارویی بسیاری که دارد، یکی از پر طرفدارترین سوغاتی های بیرجند می باشد. بی شک برای حمل این سوغاتی ها نیاز به جا سازی بیشتری برای حمل بار در هواپیما دارید، بنابراین بعد از اینکه بلیط هواپیما برگشت به شهرتان را خریداری کردید، اقدامات لازم را برای حمل این سوغات با هواپیما انجام دهید.

پیشنهاد های ویژه برای خرید بلیط هواپیما بیرجند

بی شک اگر در خرید بلیط هواپیما بیرجند و رزرو هتل در این شهر بی نظیر تردید داشتید، با اطلاع از مجموعه های دیدنی و توریستی این شهر، می توانید با آرامش خاطر سفرتان را شروع و از تک تک لحظات خود لذت ببرید، اما آنچه می تواند شیرینی سفرتان را دوچندان کند، خرید بلیط هواپیما با قیمت مناسب است که می توانید آن را از آنی تیکت انتظار داشته باشید.

آنی تیکت یکی از معتبرترین سایت های خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل می باشد که منبع جامعی از پروازهای داخلی و خارجی و رزرو هتل های بین الملی را در اختیارتان می گذارد تا بتوانید بدون در دسر به هر جای دنیا که می خواهید سفر کنید، آنی تیکت همچنین برگذار کننده تورهای گردشکری داخلی و نیز تورهای خارجی می باشد که با بهترین امکانات و قیمت مناسب، سفری شاد و خاطر انگیز را برایتان رقم می زند. اگر در زمینه خرید بلیط هواپیما، رزرو هتل و رزرو تور به پشتیبانی تیم آنی تیکت نیاز داشتید، با شماره های زیر تماس بگیرید.

تلفن تماس : 32444126 - 32444127 (056)

تلفن پشتیبانی: 09122989006

 

ثبت نظر
chat 0