{{ctrl.notification}}
خرید بلیط هواپیما، هر آنچه که قبل از سفر به سیستان و بلوچستان باید بدانید

سیستان وبلوچستان ازقدیمی ترین نواحی ایران است وهمین که رستم دستان پسوند «زابلی » را یدک می کشید، شاهدی است براین مدعا.عوامل زیادی خرید بلیط هواپیما شهرهای مختلف این استان را تحت تأثیر می گذارد و این می تواند برگرفته از فرهنگ غنی، جاذبه های گردشگری باستانی و طبیعی در این سرزمین باشد. قبل از خرید بلیط هواپیما، هر آنچه که قبل از سفر به سیستان و بلوچستان باید بدانید را در این مطلب خواهید خواند. با ما همراه باشید.

پیشینه سیستان و بلوچستان

اگر نگاهی به نقشه کشورمان داشته باشید، با یک نگاه می تواند رتبه دوم بزرگترین استان کشور را به سیستان و بلوچستان بدهید. این استان پهناور زمین های وسیعی از جنوب شرقی اران را به خود اختصاص داده است اما آنچه از سیستان و بلوچستان می بینید در گذشته چیزی بیش از زمین های کویری و رسوبات رودخانه هیرمند نبوده است. حدود 2500 سال پیش قوم سکاها اولین ساکنانی بودند در جوار رود هیرمند اسکان یافتند، روند افزایش جمعیت باعث شد تا آبادی های گوناگونی در اطراف رودخانه تشکیل شود. شهری که هم اکنون به نام زابل می شناسیم حاصل ترکیب همین آبادی ها است که در سال 1314 ه.ش به نام زابل به تصویب رسید و سپس در سال 1316 ه.ش زابل به عنوان مرکز استان سیستان و بلوچستان در نظر گرفته شد.

سیستان و بلوچستان، یک استان با چند فرهنگ

در استان سیستان و بلوچستان قومیت های مختلفی زندگی می کنند اما آنچه بارزتر است دو قوم سیستانی و بلوچ می باشند که اکثریت مردمان استان سیستان و بلوچستان را تشکیل می دهند. جالب اسست بدانید که این مردمان این سرزمین با دو مذهب متفاوت شیعه و اهل سنت و دو فرهنگ مجزا در کنار هم زندگی می کنند. پیشنهاد می کنیم قبل از اینکه مقصد خودتات را در زمان خرید بلیط هواپیما مشخص کنید، ابتدا با فرهنگ مردمان سیستانی و بلوچ آشنا شوید.

در سیستان و بلوچستان چه می گذرد

همانطور که می دانید در ایران مرزها بر اساس تقسمات کشوری تعیین می شوند، این امر در استان سیستان و بلوچستان منجر شده تا 20 شهرستان، 36 شهر و 43 بخش را در خود جای دهد، شهر هایی که هرکدام میی توانند به صورت مستقل میزبان گردشگران و مسافران نوروزی باشند که به امید گشت و گذار در استان سیستان و بلوچستان می خواهند بلیط هواپیما بخرند. اگر قصد دارید به این سرزمین سفر کنید نگران اقامت و رزرو هتل نباشید، چرا که با امکانات گسترده ای که در سیستان و بلوچستان فراهم شده، می توانید در هر شهری که پا می گذارید، رزرو هتل انجام دهید، اما پیشنهاد می کنیم اگر مسیرتان مشخص است بعد از خرید بلیط هواپیما برای رزرو هتل اقدام کنید تا خیالتان از بابت اقامت در سیتان و بلوچستان راحت شود.

سیستان یا بلوچستان، کجا سفر بریم

گردش را از شهر پهلوان اسطوره ای آغازکنیم و به شهرسوخته زابل در 57 کیلومتری غرب جاده زابل به زاهدان برویم. این شهرکهن که مدتهاست تحت کاوش باستان شناسان قرار دارد، متعلق به هزاره سوم پیش از میلاد است و تا بخواهید از آن گورهای باستانی و اشیا و ابزارهای قدیمی یافت شده است. در زاهدان بازار سنتی شهر را از دست ندهید و در بندرچابهارکه حالا یک منطقه آزاد تجاری است،از دیدن سواحل دریای عمان وگردش در بازار شهر، خصوصاً بازارماهی فروشان لذت ببرید. چابهاردرست مثل جزیره کیش درختان کهنسال انجیر معابر را در خود جای داده است و علاوه برآن تپه هایی دارد موسوم به تپه گل افشان که درآن گِل سرد از زمین می جوشد و به سمت پایین تپه روان می شود.

شهرهای گردشگر پذیر سیستان و بلوچستان

در هر شهر سیستان و بلوچستان، گنجینه ای از آثار باستانی نهفته که به خوبی بیانگر تمدن های کهن در این سرزمین می باشند، اما در این میان برخی شهرها در جذب گردشگر توانستند از هم پیشی بگیرند، شهرهایی مثل زابل، زاهدان و چابهار معروف ترین شهرهای گردشگر پذیر سیستان و بلوچستان می باشند و آمار بالای فروش بلیط هواپیما چابهار، زابل و زاهدان در نوروز بر این گفته صحه می گذارد. در هر کدام از این شهرها می توان میراث ارزشمند جهانی یونسکو را یافت، حال آنکه بندر چابهار به عنوان یکی از مهمترین بندرهای تجاری ایران، مقصد خانواده هایی است که به قصد تفریح و خرید به این استان سفر می کنند. اگر برای خرید بلیط هواپیما یکی از این سه شهر معروف سیستان و بلوچستان تردید دارید و نمی دانید که کدام مقصد را برای تعطیلات خود انتخاب کنید، نگران نباشید. در ادامه با معرفی معروف ترین جاذبه های تاریخی و طبیعی سیستان و بلوچستان شما را برای انتخاب بهترین مقصد گردشگری، راهنمایی می کنیم.

شهر سوخته، معروف ترین أثر تاریخی یونسکو در سیستان

شهر سوخته یکی از معروف ترین جاذببه های توریستی استان سیستان و بلوچستان می باشد که در منطقه سیستان واقع شده است. این شهر باستانی با قدمتی بالغ بر 5000 سال در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. شاید ابتدا نگرشتان نسبت به شهر سوخته، تله های خاک و ویرانه های گلی باشد، اما بعد از اینکه در آن قدم بگذارید نظرتان کلی فرق خواهد کرد، چرا که این أثر تاریخی مدرن ترین شهر باستانی ایران می باشد که غبار کهنسالی را در گوشه و کنار آن می توان دید. جالب است بدانید که شهر سوخته در زمان تمدن جیرفت در حواشی رودخانه هیرمند بنا شده است، حال آنکه می توانید در مسیر جاده زابل به زاهدان از این شهر باستانی دیدن کنید.  

تالاب هامون، معروف ترین جاذبه طبیعی سیستان و بلوچستان در جهان

قطعاً بازدید از سومین دریاچه بزرگ کشورمان وصف و حال دیگری دارد، دریاچه و تالاب هامون در لیست تالاب های بین الملی جهان رتبه هفتم را به خود اختصاص داده، پس کمی بی انصافی است که بخواهیم وجود این جاذبه طبیعی را در استان سیستان و بلوچستان نادیده بگیریم. تالاب هامون در طول سال از بارندگی های سالیانه و ورود آب دریاچه های هامون پوزک، هامون هیرمند و هامون سابوری تأمین می شود. جالب است بدانید که دریاچه هامون در مرز ایران و افغانستان واقع شده، بطوریکه از 5660 کیلومتر مساحت دریاچه، حدود 3820 کیلومتر آن در خاک افغانستان قرار گرفته است. با اینکه تالاب سالیان طولانی میزبان گونه های مختلف پرندگان مهاجر می باشد در سال های اخیر با بحران کم آبی مواجه شده است و اگر خشک شود خطرات زیست محیطی بسیاری در استان سیستان و بلوچستان ایجاد می کند.

صنایع دستی سیستان و بلوچستان

تقریبا در هر استانی که بروید، صنایع دستی و سوغات مخصوص به خودشان را دارند، هر چند که شیرینی ها و خوراک های خوشمزه از مرزها فراتر می روند، بطوریکه در شهر های مختلف طبخ می شوند. صنایع دستی با ارزش ترین سوغات سفر می باشد که حاصل هنر دست مردان و بانوان خطه های مختلف را به یادگار می گذارند. صنایع دستی سیستان در سراسر استان یکسان است، انگار که این فرهنگ یکپارچه در گوشت و پوست بومیان مناطق مختلف ریشه کرده است، به گونه ای که در تمام بازارهای سنتی سیستان و بلوچستان می توان این صنایع دستی را خریداری کرد. در ادامه صنایع دستی سیستان و بلوچستان را معرفی می کنیم.

سوزن دوزی، هنر تزئین لباس

تمدن غنی و استوار سیستان و بلوچستان را می توان در صنایع دستی رنگارنگ موجود در بازار مشاهده کرد بگونه ای که سوزن دوزی های بانوان سیستانی و بلوچ های هنرمند، در سراسر ایران مثال زدنی است. سوزن دوزی یکی از اصیل ترین هنر های بانوان این سرزمین می باشد که در زمره زیباترین صنایع دستی استان سیستان و بلوچستان به دنیا معرفی می شود. لباس های فاخر و رنگارنگ سوزن دوزی شده در اکثر فروشگاه ها و بازارهای سنتی استان بفروش می روند، جالب است بدانید که این هنر ارزشمند، در قیمتی شدن لباس های سنتی بانوان این خطه تأثیر بسزایی داشته است.

تزئین دکوراسیون منزل با سکه دوزی

سکه دوزی یکی دیگر از صنایع دستی استان می باشد که میان اقوام مختلف سیستان و بلوچستان رایج است و با کشورهای دیگر نظیر هند اشتراکات فراوانی دارد، بطوریکه این سکه دوزی ها را در بازارهای سنتی هند هم می توان مشاهده کرد. برخلاف سوزن دوزی که تنها برای تزئین لباس بکار می رود، سکه دوزی از هنرهایی است که برای تزئین فضای داخلی خانه استفاده می شود. زرق و برق صنایع سکه دوزی باعث شده تا در مراسم عروسی، از سکه دوزی برای تزئین اسب و شتر استفاده کنند.

خرید بلیط هواپیما زیر قیمت

حال که با اطلاعات کامل تری راجع به سیستان وبلوچستان تصمیم به خرید بلیط هواپیما به مقصدهای گردشگری این سرزمین گرفتید، خرید بلیط هواپیما ارزان مهمترین بخش سفرتان می باشد که می تواند در کاهش هزینه های سفر مؤثر باشد. مسلماٌ اگر راهکارهای خرید اینترنتی بلیط هواپیما ارزان را بدانید، می توانید در سریع ترین زمان، مناسب ترین بلیط هواپیما را از ایرلاین های مختلف خریداری کنید.

آنی تیکت این امکان را برای شما فراهم می کند تا سفر خوشی را شروع کنید، آنی تیک تنها یک سایت پرواز نیست، بلکه به عنوان یکی از معتبرترین مراجع خرید بلیط هواپیما، قابلیت نقایسه نرخ بلیط هواپیما در ایرلاین های مختلف را برایتان فراهم می کند، بنابراین با خیال راحت می توانید ارزان ترین بلیط هواپیما را از آنی تیکت خریداری کنید. در سایت آنی تیکت علاوه بر خرید بلیط پروازهای خارجی و داخلی و رزرو هتل بصورت آنلاین، می توانید از تورهای شاد گردشگری آنی تیک با بهترین امکانات و لیدر مجرب بهره مند شوید. برای اطلاع از نرخ بلیط های پرواز و رزرو تورآنی تیکت با شماره های زیر تماس بگیرید.

تلفن تماس : 32444126 - 32444127 (056)

تلفن پشتیبانی: 09122989006

 

 

 

 

 

 

ثبت نظر
chat 0